W czym Ci pomogą sprężynki pryzmatyczne?

Co to jest sprężynka pryzmatyczna?
To sprężynka, która powstaje przy użyciu odpowiedniej technologii oraz właściwego drutu nierdzewnego (kwasoodpornego) lub miedzianego o stosunkowo małych średnicach stosowanych jako filtrujące wypełnienie w destylatorach.
Do czego służą sprężynki pryzmatyczne?
Sprężynki pryzmatyczne stosuje się do wypełnienia kolumn rektyfikacyjnych w małych i dużych destylatorach. Odpowiedni dobór i rodzaj sprężynek gwarantuje prawidłową oraz stabilną pracę kolumny. Różnorodność naszej produkcji zaspokoi każdego klienta.
Miedziane sprężynki pryzmatyczne usuwają związki siarki i nieprzyjemny zapach z destylatu. Dzięki swemu niepowtarzalnemu wyglądowi i jakości gwarantują odpowiednią przewiewność i skuteczność działania. Bardzo niska wysokość półki HEPT naszych sprężynek miedzianych pomaga czynnie sprężynkom kwasoodpornym, jednak ich nie zastąpią ponieważ naturalnie się zużywają. Aby były sprawne w swoim działaniu musi być ich odpowiednia ilość oraz należy je czyścić przed każdym użyciem.
Sprężynki kwasoodporne TRIGRA wypełniające niskie kolumny rektyfikacyjne służą do wytworzenia wysokiej jakości destylatu. Wysoka jakość atestowanego drutu odpowiedniej grubości gwarantuje długoletnią bezawaryjną pracę. Precyzyjny kształt i wykonanie sprawia że sprężynki nie zbijają się i nie plączą. Przy tym kształcie zwiększona liczba pokrywających się wypustek powoduje bardzo dobre rozciągnięcie flegmy co zwiększa kontakt pary z cieczą i skutkuje szybszym powstawaniem czystego alkoholu.
Najprościej zatem ujmując, sprężynki pryzmatyczne służą do oczyszczenia destylatu ze szkodliwych substancji. Idealne są również do różnego rodzaju filtrów i odmulaczy w celu usunięcia niepożądanych zanieczyszczeń.
Co spowoduje użycie do procesu destylacji sprężynek pryzmatycznych?
Dzięki sprężynką pryzmatycznym możemy uzyskać:
• wysokoprocentowy alkohol (nawet do 96.5% przy odpowiednim sprzęcie i zacierze) o bardzo dużej czystości i jakości oszczędzając czas i energię. Użycie wypełnienia pryzmatycznego skraca czas wytworzenia wysokiej jakości produktu. Zastosowanie sprężynek TRIGRA daje efekt kilkudziesięciokrotnego pojedynczego przepalania wsadu (HETP 20 – 25 mm),
• Bezzapachowy destylat oczyszczony z najbardziej opornych na rozdzielenie frakcji, które niekorzystnie wpływają na ludzki organizm,
• wysoką czystość i klarowność roztworu,
• zaoszczędzimy czas spędzony na destylacji, bez konieczności powtarzania wielokrotnego tego procesu a co za tym idzie również ilość zużytej energii.
Skąd pochodzi wiedza i badania laboratoryjne o sprężynkach pryzmatycznych?
Wypełnienia pryzmatyczne zostały opracowane przez rosyjskich naukowców z Instytutu Mendelejewa i stamtąd czerpana jest cała podstawowa wiedza o procesie oczyszczania zacierów wypełnieniami pryzmatycznymi. Oczywiście istnieje wiele innych instytutów i naukowców potwierdzających tę teorię, jednak najwięcej odpowiedniej wiedzy można uzyskać w Rosji. Dla zainteresowanych tematem destylacji i oczyszczania zacierów polecamy opracowania: „Distillation and Absorption, Edited by Eva Sorensen”; „Separation of Isotopes of Biogenic Elements In Two-phase Systems, B.M. Andreev, E.P. Magomedbekov, A.A. Raitman, M.B. Pozenkevich, Yu.A. Saktrarovsky and A.V. Khoroshilov; „Destylaty alkoholowe. Wytwarzanie, teoria i praktyka, Josef Pischl”; Destylacja i rektyfikacja w przemyśle chemicznym. Z.Ziółkowski.
Czy kwasoodporne sprężynki pryzmatyczne są lepsze od wypełnienia ceramicznego?
Tak. Ich pomysł powstał w Instytucje Mendelejewa i jest to obecnie najnowocześniejszy i najskuteczniejszy sposób oczyszczania destylatów. Nierdzewne wypełnienie pryzmatyczne (kwasoodporne sprężynki pryzmatyczne) pozwala uzyskać o wiele lepsze rezultaty niż wypełnienie ceramiczne przede wszystkim dlatego, że posiada większą powierzchnię kontaktową z oparami roztworu a co przekłada się na skuteczne oczyszczenie z niepożądanych substancji. Użycie odpowiedniej jakości nierdzewnych sprężynek pryzmatycznych daje efekt jaki byśmy uzyskali przy około 50-60 krotnym przepaleniu wsadu.
Dla porównania stosując wypełnienia ceramiczne w kolumnie 100 cm uzyskamy efekt jedynie kilku aktów destylacyjnych a używając tylko zmywaki (tzw. druciaki) zbliżymy się do około 20. Tylko rozdzielczość uzyskana dzięki nierdzewnym sprężynką pryzmatycznym pozwala oczyścić destylat z najbardziej opornych zanieczyszczeń przyspieszając proces rektyfikacji oraz poprawiając jej jakość.
Wypełnienia pryzmatycznego pozwala uzyskać bezzapachowy alkohol nawet do 96,5% (oczywiście zależne jest to również od rodzaju zacieru i sprzętu destylacyjnego) o wysokiej klarowności czego nigdy nie uzyskalibyśmy stosując wypełnienia ceramiczne czy innego rodzaju.
Co wpływa na jakość i skuteczność sprężynki pryzmatycznej?
Przede wszystkim istotne dla jakości, trwałości i skuteczności sprężynek pryzmatycznych ma:
• stosowany surowiec – drut – do wyprodukowania sprężynek pryzmatycznych. Właściwości oczyszczające posiadają tylko atestowane druty kwasoodporne czy miedziane o odpowiednich gatunkach przeznaczonych do kontaktu z żywnością,
• technologia produkcji na sucho, bez wykorzystywania żadnych smarów technologicznych, które nie wnikają w późniejszym etapie do destylatów podczas oczyszczania,
• precyzyjny kształt (geometria), która wpływa na to, iż sprężynki się nie plączą i niezbijaną w kolumnach rektyfikacyjnych przez cały proces destylacji nie ulegają zgnieceniu a w następstwie nadają się do następnego użycia.
Czy kwasoodporne wypełnienie pryzmatyczne jest bezpieczne?
Tak jeśli do produkcji wykorzystywany jest atestowany drut odpowiedni do kontaktu z żywnością. Nierdzewny drut wykorzystywany do produkcji tego wypełnienia nie wchodzi w żadną reakcję z rafinowaną substancją. Stal kwasoodporna posiada wysoką odporność chemiczną i pozostaje neutralna w środowiskach agresywnych dlatego wykorzystuje się ją w przemyśle spożywczym.
Czy rodzaj wypełnienia w kolumnie rektyfikacyjnej decyduje o jakości destylatu?
Wypełnienie pryzmatyczne ma decydujący wpływ na jakość destylatu ponieważ ma bardzo duże znaczenie podczas jego oczyszczenia jednak to nie jedyny czynnik, który należy brać pod uwagę podczas destylacji. Ważne są możliwości samego zestawu destylacyjnego, jego moce, wysokość kolumny rektyfikacyjnej, rodzaj przygotowanego zacieru, użyte drożdże i temperatura otoczenia. Cały ten komplet czynników wpływa na jakość roztworu.