Wyjaśnienie pojęć

list Kategoria: Warto wiedzieć comment Komantarz: 0 favorite Wyświetleń: 134

P/V – jest stosunek powierzchni drutu do objętości wypełnienia.

Przykładowo w litrze wypełnienia posiadamy 2 km drutu w postaci sprężynek. Średnica drutu wynosi 0,25 mm po przeliczeniu jego powierzchni na płaską płaszczyznę daje to nam około 2 m kwadratowe. Teoretycznie czym większa powierzchnia tym lepiej, ponieważ powstaje na niej więcej błonki spirytusowej. Czym więcej błonki tym większe jest zwilżenie wypełnienia. Duże zwilżenie ma wpływ na lepszą wymianie pary-ciecz, która jest istotą procesu rektyfikacji.

Maksymalna moc cieplna na cm/2 (potocznie przewiewność)

Jest to maksymalna moc jaką możemy zadać przy gotowaniu wsadu zbiorniku kolumny. Przeliczamy ją w Watach na centymetr kwadratowy przekroju kolumny.

Przykładowo: nasze wypełnienie ma maksymalną moc 100W/cm/2. Posiadamy kolumnę o śr. 60 mm z ścianką 2 mm. Powierzchnia przekroju wewnętrznego wynosi 24,6 cm/2

Czyli możemy zastosować moc 24,6 x 100 W= 2460 W.
W praktyce w celu bezpieczeństwa używamy 90% mocy maksymalnej, czyli 2200 W.
Oczywiście możemy też używać mniejszych mocy według uznania.

Zalanie kolumny

Jest to zjawisko który tworzy się w kolumnie powyżej maksymalnej mocy cieplnej (inaczej progu zalania). Kolumna po prostu korkuje się nadmiarem pary i spływającej flegmy. Zjawisko wygląda jak gotowanie się cieczy wewnątrz kolumny. Po pewnym czasie zalewa całą kolumnę następnie głowice i wydostaję się na zewnątrz. Spirytus jest wówczas wypluwany z głowicy na podłogę co grozi pożarem.

Kontrolowane zalanie

Jest to celowe zalanie kolumny przy starcie procesu destylacji przez operatora. Służy do doczyszczenia i optymalnego zwilżenia wypełnienia przed procesem destylacji. W czasie procesu odbioru destylatu należy bezwarunkowo unikać zalania zmniejszając moc grzania do zalecanej.

HEPT

Jest to parametr, który określa zdolność naszego wypełnienia do uzyskiwania wysokiej procentowości spirytusu. Czym lepszy ten parametr tym niższej kolumny potrzebujemy do uzyskania 96%.

Często alternatywnymi pojęciami jest: rozdzielczość wypełnienia, lub wysokość półki teoretycznej. Wysokość półki liczymy w centymetrach, czym jest niższa tym lepiej. Np. półka o wysokości 3 cm jest już bardzo dobra, co oznacza, że wypełnienie ma dobrą rozdzielczość. Nie posiadamy niezawodnej teoretycznej metody pomiaru wysokości półki teoretycznej, robimy to doświadczalnie na niskich zasypach. Wysokość półki jest mocno zależna od prędkości odbioru destylatu oraz odpowiedniego przygotowania testowej próbki zasypu. Jest tu duże pole do interpretacji i naciągania wyników.

Pojemność cieplna

Pojemność cieplna określa, ile ciepła może pobrać z otoczenia oraz akumulować (gromadzić i przechowywać) wypełnienie kolumny. W przypadku sprężynek poj. cieplna jest liniowo zależna od ciężaru zasypowego. Duża pojemność zwiększa odporność na negatywne zjawisko tzw. „gorącego rdzenia”.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Pażdziernik Listopad Grudzień

Rejestracja nowego konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się w zamian Lub Zresetuj hasło